Biało-Czerwoni na ulicach Siemiatycz – dla Niepodległej

27 lipca br. w Siemiatyczach odbyło się wyjątkowe wydarzenie – wieczorny przejazd na czymkolwiek pn. Biało-Czerwoni na ulicach Siemiatycz – dla Niepodległej.

W przejedzie ulicami Siemiatycz udział wzięło ponad 250 osób. Uczestnicy przemieszczając się głównymi ulicami miasta, ubrani m.in. w biało-czerwone stroje, zamanifestowali radość z wolności i życia w niepodległym kraju – w Polsce. Przejazd był okazją do kolejnego w tym roku, wspólnego świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Trasa przejazdu wyniosła nieco ponad 7 km i zakończyła się na terenach rekreacyjnych przy zalewie. Można było jechać na rolkach, wrotkach, rowerach, hulajnogach, deskorolkach itp. Przejazd odbył się przy muzyce, w tempie do 15 km/h.

 

Biało-czerwony przejazd wzbogaciły konkursy: plastyczny, konkurs wiedzy pn. Niepodległa – Nasza Polska oraz konkurs na najciekawszą stylizację z okresu 20-lecia międzywojennego. Konkurs plastyczny skierowany był do uczniów kl. IV-VI szkół podstawowych i został ogłoszony w maju br. W konkursie uczniowie mieli do wykonania pracę plastyczną formatu A3 nawiązującą do tematu: Niepodległa – Nasza Polska. Prezentacja prac odbyła się w plenerze w czasie finału przejazdu ulicami miasta, na terenach rekreacyjnych przy amfiteatrze miejskim. Tam też rozstrzygnięty został konkurs wiedzy oraz konkurs na najciekawszą stylizację z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Siemiatycki przejazd na czymkolwiek nie mógłby się odbyć bez konkursu na nietypowy pojazd. Nagrodę specjalną – rower, ufundował Burmistrz Miasta Siemiatycze. Zwycięzca przekazał nagrodę na cele charytatywne. Tegoroczny przejazd został zrealizowany w ramach projektu dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku w ramach konkursu „Lokalne projekty kulturalne” w ramach programu Pomost dla Niepodległej.

Zdjęcie: archiwum Urzędu Miasta Siemiatycze / Wojciech Oksztol.