“Nuty dla Ojczyzny 2.0”

To druga edycja niezwykłego projektu edukacyjno-artystycznego realizowanego przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. W tym roku była szczególnie poświęcona okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

7 października 2018 r. Muzeum rozpoczęło drugą edycję projektu edukacyjno-artystycznego „Nuty dla Ojczyzny 2.0”.  – Naszym celem jest popularyzowanie narodowego dziedzictwa, jakim jest polska piosenka patriotyczna oraz międzypokoleniowa integracja uczestników projektu. Dlatego zaproponowaliśmy bogaty program wydarzeń, w którym każdy, zarówno starszy, jak i młodszy, znalazł coś dla siebie. Były to spotkania, warsztaty i koncerty oraz projekcja filmowa związana z tematem piosenki patriotycznej. Ponadto projekt „Nuty dla Ojczyzny 2.0” wpisał się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – powiedziała Aleksandra Cichy, koordynatorka projektu.

Cykl rozpoczął koncert zespołu „Hańba”, niezwykła krakowska orkiestra snująca fikcyjną, muzyczną opowieść, w której punk rock powstał w II Rzeczypospolitej i, w której słyszymy teksty Tuwima, Broniewskiego i Jurandota okraszone dźwiękami banjo, akordeonu, tuby i klarnetu.

W sekcji koncertowej projektu – 18 października – usłyszeliśmy też O.S.T.R., czyli jednego z pionierów muzyki hip-hop, wykorzystującego w trakcie koncertów sekcje instrumentalistów i klasyczne kompozycje oparte na czarnej muzyce.

Miłośników rozmów i dyskusji 12 października organizatorzy zaprosili na panel dyskusyjny pt. „Protest songi – piosenki, które zmieniają rzeczywistość” z udziałem Hirka Wrony, Krzysztofa Gajdy i Leszka Gnoińskiego. Był on wstępem do warsztatów muzyczno-teatralnych, które odbyły się 27 i 28 października, a podczas których była okazja do poznania współczesnych piosenek o tematyce patriotycznej oraz protest songów, które miały wpływ na polską rzeczywistość. Efektem pracy warsztatowej był spektakl zatytułowany „Protest songi – piosenki, które zmieniają rzeczywistość”.

W programie cyklu znalazła się także projekcja filmu „Bard” w reż. Katarzyny Kościelak o życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego, poety i pieśniarza, nazywanego bardem Solidarności. Film jest próbą rekonstrukcji złożonego portretu Kaczmarskiego, a także próbą odpowiedzi na pytania: na ile ukształtowały go czasy, w których żył, jak życiowe doświadczenia zmieniały go jako człowieka, na czym polegał fenomen Kaczmarskiego jako artysty i czym jest on dzisiaj.

Wstęp na wszystkie wydarzenia był BEZPŁATNY.

Zwieńczeniem projektu będzie publikacja okolicznościowego wydawnictwa „Sto lat Piosenko!” inspirowanego jubileuszem stulecia niepodległości pod redakcją Jana Poprawy. Będzie to zbiór niepublikowanych dotąd artykułów krytyczno-literackich, kulturoznawczych, literaturoznawczych, historyczno-literackich, filozoficznych i dziennikarskich dotyczących tematyki stuletniej tradycji polskiej piosenki popularnej w niepodległej Polsce.

Cały projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.