Urodziny Niepodległej nad Odrą

Świętowaliśmy lokalnie, w sposób nieoczywisty. Po swojemu. Tworzyliśmy kartki urodzinowe z życzeniami dla Polski. Przygotowywaliśmy ciasta na Podwieczorek z Niepodległą. Śpiewaliśmy, graliśmy i tańczyliśmy, aby uczcić tak ważny dla nas Polaków, dzień.

Przygotowaliśmy i rozpaliliśmy symboliczne ognisko, i razem przy ogniu zaśpiewaliśmy Hymn Polski. Było bardzo artystycznie i młodzieżowo.

10.00 – Zaczęliśmy wcześnie, wieszając setki kartek na Placu Przyjaźni. Przychodzili do nas mieszkańcy, szukali życzeń przygotowanych przez swoje dzieci. Co wszystkim sprawiało wiele radości. A życzenia stały się inspiracją do zapowiedzi, które czytaliśmy podczas urodzin.

16.00 – Rozpoczęliśmy podwieczorek – serwowaliśmy kawę, herbatę i ciasto. Wiele osób przyniosło do nas wypieki i słodkości, za co serdecznie dziękujemy. Było jedno ciasto, które szczególnie zwróciło naszą uwagę – biało czerwone, do tego pięknie ustrojone na święto niepodległej.

Mam serce biało czerwone….
16.30 – W najpiękniejszym miejscu na świecie, łączącym kraje, kultury i ludzi, w sposób niezwykły i nieoczywisty, grupa młodych ludzi przedstawiła mieszkańcom nowe spojrzenie na wolność, niepodległość, polskość. A to dzięki połączeniu autorskich utworów, choreografii, polskich tańców ludowych, poezji i prozy największych twórców, zaangażowaniu młodych lokalnych artystów – muzyków, tancerzy, wokalistów. Takie wydarzenia tworzą naszą lokalną tożsamość i określają nasze jestestwo w dzisiejszym świecie. A wszystko w podniosły, ale i radosny sposób. Szczerze ciesząc się z 100. rocznicy odzyskania niepodległości… Nad Odrą
zabrzmiały słowa piosenki:

Mam serce biało czerwone, do słońca twarz zwróconą
Skrzydła orła na plecach, lecę ….
Mam duszę nagą, wolną, żar w niej jak w słowach poetów
Uświęconą krwią ojców, biało-czerwoną

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu Nasza Niepodległa który dofinansowany został przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w ramach programu Lubuskie Niepodległościowe Inicjatywy Młodzieżowe.

 

film podsumowujący http://www.slubice.tv/wiadomosci/7774,jestem-polsko-juz-jestem

piosenka – https://www.facebook.com/slubice24/videos/2681214771892300/

 

edf

edf