Nasza Niepodległa – 3 eventy, 3 pokolenia

Trzy odsłony – eventy pod wspólną nazwą „Nasza Niepodległa” to znacząca część projektu z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, poświęcona 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – realizowanego przez Stowarzyszenie Podkarpacka Strefa Edukacji i Kultury „Wstęp Wolny”. Uczestnicy projektu działają w trzech miejscowościach gminy Ulanów i skupieni są w różnych grupach wiekowych: dzieci, młodzież oraz seniorzy. Trzecia odsłona „Naszej Niepodległej” odbędzie się 24 listopada w Świetlicy Wiejskiej w Dąbrówce.

Tym razem Event przygotowują grupy seniorów. Planują zaprezentować się w pięknym tańcu narodowym oraz przedstawić rekonstrukcję historyczną – scenę, której już dziś na wsi na co dzień się nie zobaczy, a niegdyś była nieodłączną częścią życia. Prezentacje seniorów będą nagrywane, by mogła je później zobaczyć szersza zainteresowana społeczność.
Podczas październikowego eventu zaprezentowały się dzieci i młodzież z miejscowości Kurzyna i Dąbrówka. Świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości, wspólnie z młodymi uczestnikami projektu, przybrało niepowtarzalny charakter. Mieszkańcy przybyli całymi rodzinami, by zobaczyć „dawne zabawy, piosenki i tańce”, które młodzi uczestnicy projektu przygotowali pod kierunkiem swoich opiekunów.  Na zakończenie odbyło się wspólne śpiewanie najpiękniejszych pieśni patriotycznych, które na stałe wrosły w serca Polaków. „Przybyli ułani”, „Rozszumiały się wierzby płaczące” czy „Rozkwitały pąki białych róż” to melodie obecne w każdym domu i znane wszystkim niezależnie od daty urodzenia, to historia zapisana w pieśniach. Uczestnictwo w takim spotkaniu pokoleń – to dla młodych mieszkańców gminy piękna lekcja patriotyzmu.

Zaś motywem przewodnim pierwszego eventu z cyklu „Nasza Niepodległa” było nawiązanie do lokalnej historii i pielęgnowanych tu tradycji flisackich. Kapela Flisacka z Ulanowa stworzyła uczestniczącym w wydarzeniu niepowtarzalny nastrój i przeniosła w dawny klimat.  Wszyscy poczęstowali się flisackimi potrawami, przygotowanymi według dawnych receptur przez znawczynię tematu. “Flisackie Spływy” zapewniły wszystkim uczestnikom eventu pływanie galarami i poznanie kolejnej cząstki lokalnej historii. Spotkanie odbyło się w nadrzecznej scenerii oraz „pod grzybkiem” w Ulanowie, a przybyli na nie i starsi, i młodzież, i dzieci. Realizatorzy i wolontariusze projektu zadbali o stworzenie wspaniałej atmosfery, a przygotowane na tę okazję śpiewniki pozwoliły wszystkim wziąć udział we wspólnym wykonywaniu pieśni flisackich.
Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw  Obywatelskich na lata  2014-2020 i realizowane jest do końca 2018 roku.

Dokumentacja fotograficzna z przebiegu projektu prowadzona jest na stronie https://www.facebook.com/stowarzyszenieulanow/

Miejsce: Świetlica Wiejska w Dąbrówce