Gmina Pcim świętuje niepodległość i zaprasza do włączenia się w lokalne projekty!

Mieszkańcy gminy Pcim aktywnie świętują Jubileusz odzyskania niepodległości. Nowe ścieżki edukacyjne, wydawnictwa, konkurencje sportowe i koncerty to tylko niektóre z wielu atrakcji jakie przygotowały z tej wyjątkowej okazji władze gminy, koła gospodyń oraz okoliczne instytucje kulturalne.

Projekt „Śladami przodków – wokół Niepodległej” opiera się na stworzeniu ścieżki edukacyjnej o charakterze historycznym. Dzieci i młodzież z gminy Pcim mają za zadanie zebrać pamiątki, fotografie i wspomnienia po swoich przodkach żyjących w okresie niepodległościowych. Z zebranych materiałów powstanie wystawa oraz publikacja w formie książki. Wszystko to stanie się wspaniałą pamiątką w lokalnym wymiarze obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Co najważniejsze, młodzi ludzie sami przyczynią się do wypracowania rezultatów swoich działań i stanie się to dla nich powodem do dumy, ale przede wszystkim świadomego przeżywania i włączenia się w ten okazały Jubileusz.

Każdy może dołączyć do projektu. Materiały można zgłaszać do 28 września br. Wszystkie informacje dodatkowe oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdują się w pliku FAQ_NIEPODLEGLA do pobrania.

Gmina Pcim rozpoczęła świętowanie Jubileuszu majowym piknikiem rodzinnym. Hucznie, śpiewająco, historycznie i przy pięknej pogodzie świętowano w Pcimiu rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, która uroczyście zapoczątkowała jednocześnie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.Obchody zainaugurowała uroczysta msza święta oraz pochód złożony z pocztów sztandarowych, orkiestry dętej, mażoretek, strażaków, a także korowodu postaci historycznych, przedstawicieli władz i mieszkańców. Po części oficjalnej przyszedł czas na występy. Zaprezentowały się m.in. Orkiestra Dęta OSP Pcim oraz dzieci ze szkoły podstawowej i przedszkoli w Pcimiu w okolicznościowych patriotycznych scenkach i śpiewie. Na koniec wystąpił działający przy GOKiS w Pcimiu Zespół Pieśni i Tańca „Mali Pcimianie”, wykonując poloneza oraz laureaci szkolnych przeglądów piosenki patriotycznej.

 

Początek wakacji upłynął pod znakiem święta Kliszczaka. Wielkie świętowanie rozpoczęto Gminnym Biegiem Niepodległości pod hasłem „W drodze ku Niepodległej. Wszyscy biegnący otrzymali zestawy startowe, w których znalazły się m.in. okolicznościowa koszulka z nadrukiem, bransoletka i butelka wody na ugaszenie pragnienia. Bieg miał rekreacyjny charakter i ukończyli go wszyscy w nagrodę otrzymując od organizatorów poczęstunek i biorąc udział w losowaniu prezentów. Kontynuacją patriotycznych akcentów były występy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Pcimia-Suchej. Dzieci zaprezentowały inscenizację pod tytułem „Polska to bardzo ciekawy kraj” i wykonały taniec z flagami. Następnie przedszkolaki wykonały piosenkę „Ułani”, piosenkę z flagami, a na koniec krakowiaka.

 

Sierpień to czas święta plonów, czyli dożynek. Dożynkowy korowód – złożony z Orkiestry Dętej „Orzeł” z Trzebuni, pocztów sztandarowych ochotniczych straży pożarnych, kół gospodyń wiejskich z wieńcami, rolników i włodarzy gminy – przeszedł do miejsca oficjalnych obchodów, przy szkole podstawowej im. M. Curie – Skłodowskiej. Oficjalnego otwarcia dokonał Wójt gminy Pcim Piotr Hajduk, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Bzowski, Senator RP Andrzej Pająk oraz Dyrektor GOKiS w Pcimiu Michał Hodurek. Nie zabrakło także wieńców dożynkowych z elementami nawiązującymi do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejnym ważnym elementem programu dożynek wpisującym się w tegoroczną rocznicę odzyskania niepodległości, była akcja ” Wspólne zdjęcie na STULECIE”.

Pozostając w temacie fotografii Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Pcim wraz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu organizują cykl spotkań wokół zdjęć z czasów I wojny światowej, dokumentujących ówczesnych mieszkańców tych miejscowości oraz domostwa i krajobrazy. Materiały pochodzą z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie, a także są wyszukiwane w prywatnych zasobach. Planowane na wrzesień spotkania zgromadzą wszystkich chętnych do pomocy przy rozpoznaniu osób i treści zarejestrowanych na zdjęciach. Zapraszamy do wzięcia udziału w tym niezwykłym projekcie!