16 paź Kieszonkowe muzeum niepodległego Zbąszynia
Jak poznać historię swojej „Małej Ojczyzny”? Jak o niej mówić i jak ją pokazywać? A poza tym jak zachęcić młodych ludzi do tego, aby chcieli się w to włączyć? Kieszonkowe Muzeum niepodległego Zbąszynia to projekt, który odpowiada na wszystkie te pytania.
Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu od czerwca tego roku realizuje projekt Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w Konkursie Specjalnym „100-lecie odzyskania niepodległości”. W skład grupy projektowej wchodzi dziesięcioro młodych mieszkańców naszej gminy, uczniów trzech szkół, w wieku od 14 do 18 lat. Nazwa projektu „Kieszonkowe muzeum niepodległego Zbąszynia” nawiązuje bezpośrednio do historii naszego miasta, naszej „Małej Ojczyzny”. A dlaczego kieszonkowe? Bo po zakończeniu działań nad opracowaniem historycznym i przygotowaniem zakładki na stronie internetowej gminy każdy będzie mógł pójść „Wirtualną wycieczką powstańczym szlakiem” korzystając ze smartfonów czy tabletów. Kody QR zamieszczone na specjalnych tabliczkach w najważniejszych miejscach gminy związanych z Powstaniem Wielkopolskim pozwolą młodym ludziom ( i nie tylko!) dotrzeć do wszystkich informacji. Ta formuła jest po prostu fajniejsza, niż książkowe przekazy o historii regionalnej, jest dla rówieśników grupy projektowej bardziej atrakcyjna, a dzięki zaprezentowaniu produktu końcowego młodzi odbiorcy poznają lepiej walory historyczne Zbąszynia i pogłębią więzi lokalne.
Do tej pory dla uczestników przeprowadzonych zostało kilku warsztatów z trenerami, wykładowcą uniwersytetu, regionalistą i historykiem zajmującym się od ponad 30 lat Powstaniem Wielkopolskim. Dzięki nim poznali oni tajniki wyszukiwania źródeł, tworzenia fachowej bibliografii, haseł na Wikipedii, dotarli z pomocą opiekunów – pasjonatów do ciekawych informacji historycznych. Temat działań powstańczych na naszym terenie stał się bliższy i nie wydaje się już taki niedostępny. Młodzież sama zaprojektowała tabliczki ze starymi fotografiami, by móc ulicami Zbąszynia iść plenerowym „retro spacerem”, do którego włączyli również przypadkowych przechodniów i turystów wypoczywających w naszym mieście. Ta akcja była co prawda tylko działaniem towarzyszącym w naszym projekcie, ale z najciekawszych zdjęć powstanie wystawa fotograficzna, której otwarcie nastąpi podczas oficjalnego zakończenia projektu.
Najciekawszy dla młodych uczestników okazał się wyjazd do Muzeum Powstania Wielkopolskiego „Odwach” w Poznaniu. Poza zwiedzaniem ekspozycji z kustoszem grupa miała czas na integrację, poznanie się lepiej, spędzenie ze sobą czasu wolnego i niezobowiązujące pogaduchy.
Najważniejszy jednak w projekcie jest rozwój młodzieży poprzez kolejne doświadczenia, m.in. kontakty z innymi instytucjami, firmami czy grupami osób współpracującymi ze sobą na rzecz lokalnego środowiska. Jeszcze dużo działań przed nami. O pomoc w ukończeniu niektórych młodzi poprosili lokalne instytucje, np. w utworzeniu zakładki na stronie miasta pomoże informatyk Urzędu Miejskiego, a o możliwość usytuowania metalowych tabliczek z kodami QR zapytali sekretarza gminy podczas umówionego wcześniej spotkania. Wszystkie działania, począwszy od planowania wydarzeń, wyjazdów, przez zamówienia, projektowanie i realizację zadań wykonuje grupa projektowa samodzielnie, korzystając jedynie z wiedzy opiekunów merytorycznych. Cieszy nas zainteresowanie mieszkańców tym, co robimy. I mamy nadzieję, że swoimi pomysłami, działaniami i produktem końcowym uświetnimy rocznicę odzyskania niepodległości.