Koncert „Niepodległa wola nasza” – zaprasza Chór Ars Cantata

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości chór Ars Cantata zaprasza na koncert „Niepodległa Wola Nasza” – koncert odbędzie się 11 listopada o godzinie 18.45 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15, Warszawa.

W programie koncertu będzie wykonana „Msza Polska” Jana Maklakiewicza na chór mieszany, sopran lub tenor i organy. Kompozycja ta powstała w styczniu i lutym 1944 roku z myślą o duchowym pokrzepieniu i podtrzymaniu w Polakach nadziei na szybkie wyzwolenie kraju. Polski tekst Mszy, autorstwa Marii Heleny Szpyrkówny, zawiera liczne akcenty patriotyczne. Msza Polska to utwór o głębokiej wymowie emocjonalnej, a jej głównym motywem jest modlitwa o pokój.

Program uzupełnią najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne w opracowaniach na chór mieszany.

Wykonawcy: Barbara Zamek – sopran, Adam Hrynkiewicz – organy, chór kameralny Ars Cantata pod dyrekcją Anny Celmer-Falkiewicz.
Organizator: Klub Inteligencji Katolickiej
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa
Wstęp wolny

CHÓR KAMERALNY „ARS CANTATA”:
Chór działa pod kierownictwem mgr Anny Celmer- Falkiewicz, dyrygenta z wieloletnim stażem i licznymi osiągnięciami. Zespół istnieje od 1986 roku jako sekcja Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Składa się z kilkunastu chórzystów. W repertuarze chóru znajdują się sakralne i świeckie utwory kameralne a cappella, polskie i obce, z różnych epok – od średniowiecza do współczesności. Zespół ma w swoim dorobku wykonania dużych form muzycznych, w tym z towarzyszeniem orkiestry, np. Gloria Antonio Vivaldiego, Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta, Requiem Gabriela Fauré. Ars Cantata od wielu lat specjalizuje się w interpretacjach muzyki współczesnej, szczególnie utworów kompozytorów polskich, (za co jest często nagradzana), np. Salve Regina i Tryptyk Maryjny Mariana Sawy, Zdrowaś Królewno Wyborna i Miserere Andrzeja Koszewskiego, Zdrowaś bądź Maryja Henryka Mikołaja Góreckiego i in. Zespół występuje zarówno w kościołach, jak i salach koncertowych (Teatr Wielki, Akademia Muzyczna), chętnie też bierze udział w imprezach okolicznościowych, koncertach charytatywnych (Voices for Hospices i in.), angażuje się również w projekty teatralne. Chór Kameralny Ars Cantata nagrał 3 płyty. Pierwsza (2003) stanowi wizytówkę wykonywanego repertuaru. Kolejna – Musica Sacra (2005) prezentuje interpretacje utworów sakralnych. Na trzecią (2009) złożyły się utwory z XX wieku. Fragmenty nagrań były emitowane na antenie Polskiego Radia.

ANNA CELMER-FALKIEWICZ, dyrygent
Absolwentka Wydziału Wychowania Muzycznego warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury prof. Bogdana Goli. Studiowała również na Wydziale Wokalnym tej samej uczelni. Pierwsze zawodowe kroki stawiała na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, śpiewając jako chórzystka. W kolejnych latach pracowała jako solistka – sopran oraz pedagog emisji głosu z Warszawskim Chórem Chłopięco-Męskim przy Akademii Muzycznej. Współpracowała także z chórem teatru „Roma” oraz Warszawską Operą Kameralną. W latach 2000-2005 oraz ponownie w 2012 roku objęła stanowisko dyrygenta chóru „Ars Cantata”. Od 2004 do 2010r. prowadziła, jako kierownik artystyczny i solistka, autorski Zespół Wokalny „Alterno” działający przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Na swojej drodze artystycznej spotkała wielu wybitnych artystów, pracowała m.in. z prof. Stefanem Stuligroszem, Jackiem Kaspszykiem, Michałem Lorencem, Krzesimirem Dębskim. Od roku 2010 współpracuje jako wokalistka z zespołem „Cappella Corale Varsaviana”, prowadzi również działalność pedagogiczną, rozwijając muzyczne talenty najmłodszego pokolenia.

Więcej informacji na stronie: www.kik.waw.pl.