Muzyczny fresk z okazji stulecia odzyskania niepodległości

Requiem Wojenne Benjamina Brittena – monumentalny muzyczny fresk z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zakończenia I Wojny Światowej w wykonaniu międzynarodowych artystów. Zapraszamy 31 października do szczecińskiej Opery na Zamku.

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zakończenia I Wojny Światowej Opera na Zamku zaprasza na wielkie wydarzenie muzyczne przygotowywane we współpracy teatrami z Niemiec i Litwy. Monumentalne „Requiem” wojenne Benjamina Brittena wykonają połączone zespoły artystyczne Opery na Zamku w Szczecinie, Theater Vorpommern z Greisfwaldu i Teatru Muzycznego w Kłajpedzie wspomagane przez Chór Akademicki im. prof. J. Szyrockiego ZUT oraz Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” prowadzone przez Floriana Csizmadię oraz Jerzego Wołosiuka.

W partiach solowych wystąpią znakomici Aga Mikolaj, Benjamin Hulett i Benjamin Appl śpiewający w najlepszych europejskich teatrach operowych.

Ten wielki muzyczny fresk miał swoje prawykonanie w 1962 r. podczas otwarcia nowoodbudowanej katedry w Coventry zniszczonej podczas II Wojny Światowej. Co niezwykłe, łaciński tekst liturgiczny przeplata się w nim z wierszami brytyjskiego poety Wilfreda Owena, który poległ na froncie w ostatnich dniach pierwszej wojny światowej w wieku zaledwie 25 lat. Podział ten wpływa wprost na konstrukcję muzyczną i aparat wykonawczy dzieła, w którym fragmenty religijne wykonywane są przez sopran, wielką orkiestrę, chór i organy, a poetyckie przez tenora i barytona z autonomiczną orkiestrą kameralną. Dzięki temu utwór wymyka się kategoryzowaniu go jako dzieło stricte koncertowe, ale tworzy swój niepowtarzalny, uniwersalny teatralno-muzyczny świat.

Zapraszamy 31 października o godzinie 19.00 do Opery na Zamku (ul. Korsarzy 34, Szczecin).

Bilety w od 25 do 70 zł.

Więcej o wydarzeniu oraz rezerwacja biletów na http://www.opera.szczecin.pl/.