Patriotyczny Lubliniec DLA NIEPODLEGŁEJ

Patriotyczny Lubliniec to wyjątkowe wydarzenie, które jest organizowane w Lublińcu już po raz drugi, tym razem pod nazwą Patriotyczny Lubliniec dla Niepodległej. Rok temu dzięki inicjatywie grupy ambitnych osób związanych z Hufcem ZHP Lubliniec oraz formacjami mundurowymi z Lublińca tj: Jednostką Wojskową Komandosów, Komendą Powiatową Policji , Zakładem Karnym, Państwową Strażą Pożarną, Fundacją Wspieram cicho i skutecznie a także Klubem Honorowych Dawców Krwi “LEGION” z Legionowa, udało się zorganizować jedną z największych o ile nie największą jak dotychczas imprez patriotycznych w naszym mieście. 01.08.2017 r oddaliśmy hołd Powstańcom Warszawskim.

 

W imprezie uczestniczyło ponad 500 mieszkańców a samo wydarzenie odbiło się szerokim echem w mediach oraz prasie. imprezie towarzyszyła również zbiórka krwi, która była częścią akcji Mam to we Krwi, organizowanej przez Jednostkę Wojskową Komandosów, przyciągając do ambulansu blisko 70 osób oddających w tym dniu krew.  W tym roku głównym tematem naszego wydarzenia które odbędzie się 06.09.2018 jest uczczenie 100lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości jak również: Powstania Śląskie, 95lecie powstania Hufca ZHP Lubliniec oraz 100lecie powołania do życia dekretem marszałka Józefa Piłsudskiego Służby Więziennej. Na bulwarze Franciszka Grotowskiego będą organizowane nie lada atrakcje między innymi pokazy sprzętu służb mundurowych , turniej gier planszowych konkursy oraz zabawy sportowe, wystawy zorganizowane przez specjalnie zaproszonych gości, przez cały dzień trwać będzie również akcją krwiodawstwa „Mam To We Krwi”. Patriotyczny Lubliniec w tym roku to nie tylko 6 wrzesnia, to także imprezy towarzyszące, które dla mieszkańców miasta przygotowali lublinieccy harcerze. 23 czerwca harcerze wraz z oddziałem IPN w Katowicach oraz Stowarzyszeniem Historycznym “REDUTA” wręczali na miejskim rynku okolicznościowe odznaki przyłączenia Śląska do macierzy.

1 sierpnia również na Lublinieckim rynku będziemy rozdawać mieszkańcom pamiątki związane z kolejną rocznicą Powstania Warszawskiego. 8 i 9 września to otwarta gra miejska przeznaczona dla mieszkańców miasta, gdzie zmierzyć się będzie można z pytaniami związanymi z Powstaniami Śląskimi i nie tylko W połowie listopada zaplanowana jest kolejna akcja krwiodawstwa z okazji głównych obchodów odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100lecia Związku Harcerstwa Polskiego.