Pięć filmów o Obławie Augustowskiej na 100-lecie niepodległości Polski

Stowarzyszenie FILMFORUM obchodzi 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po swojemu – czyli filmowo. W ramach festiwalu CINEMAFORUM 11 listopada w Kinie KINOTEKA zaprezentowane zostaną krótkie filmy dokumentalne o Obławie Augustowskiej. Projekcje rozpoczynają się o godz. 10:00. Bezpłatne wejściówki można odebrać w biurze festiwalowym w Kinotece.

„To Był Lipiec 1945” to nowatorski program edukacyjny przeznaczony dla rozpoczynających karierę młodych twórców filmowych, którzy zmierzyli się z trudnym procesem realizacji filmu dokumentalnego o tematyce historycznej. Pod opieką doświadczonych ekspertów, przez kilka intensywnych miesięcy młodzi filmowcy realizowali materiał filmowy poświęcony tragedii Obławy Augustowskiej. W ramach warsztatów przeprowadzono research dokumentacji, analizę archiwaliów, budowano koncepcje narracyjne, poszukiwano bohaterów, tworzono pierwsze „układki” i kolejne wersje montażowe materiału filmowego.

Do grona ekspertów i wykładowców projektu zaproszono m.in. Jerzego Hoffmana (reżysera i scenarzystę), Andrzeja Fidyka (reżysera i scenarzystę), Izę Pająk (montażystkę filmową), dr Teresę Kaczorowską (reporterkę, pisarkę i poetkę), Ewę Szwarc (producentkę filmową), Marcina Kota Bastkowskiego (montażystę filmowego) oraz Waldemara Czechowskiego (filmowca dokumentalistę). Efektem pracy uczestników programu edukacyjnego jest pięć krótkometrażowych form dokumentalnych, które 11 listopada 2018 roku – w dniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – zostaną zaprezentowane w ramach 17. CINEMAFORUM – Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych.

Ideą projektu jest zaangażowanie odbiorców w proces poznawania polskiej historii za pośrednictwem nowatorskich działań i form komunikacji. Efektem będzie przygotowanie m.in. filmu dokumentalnego opartego na relacjach świadków historii.

Projekt przybliży szerokiemu odbiorcy mało znaną, a zarazem największą w powojennej Polsce zbrodnię stalinowską z lipca 1945 roku. Są też jej inne nazwy: „Obława Lipcowa”, czy „Kolejny Katyń”. Wiemy dziś, że liczące około 45 tysięcy żołnierzy, regularne oddziały Armii Czerwonej oraz jednostki 62. Dywizji Wojsk Wewnętrznych NKWD, wspomaganych przez polskie UB, MO i 160 polskich żołnierzy I Praskiego Pułku Piechoty, wkroczyły w lipcu 1945 roku na teren Puszczy Augustowskiej i przeprowadziły zakrojoną na dużą skalę akcję pacyfikacyjną. Zatrzymano ponad siedem tysięcy osób podejrzanych o działalność w podziemiu niepodległościowym, których uwięziono w kilkudziesięciu miejscach. Tylko część aresztowanych w Obławie powróciła do domów. Do dziś nie wiadomo, co stało się z dużą liczbą zaginionych.

Więcej: https://oblawa-augustowska.pl/.

***

Podczas tej samej uroczystości swoją premierę będą miały również filmy o Warszawie wyprodukowane w ramach 3. Młodzieżowych Warsztatów Reportażu oraz Międzynarodowych Warsztatów Filmowych Erasmus+.

***

Organizator: Stowarzyszenie FILMFORUM.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021
w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

Partnerzy: Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 Roku, Fundacja na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce.

Patronat: Narodowy Instytut Dziedzictwa.

 

08.10.2018 Olsztyn . Ewa Szwarc – “Organizacja Produkcji Filmu Dokumentalnego” – WaMa Film Festival 2018 .
Fot. Przemysław Skrzydło

11.10.2018 Olsztyn . “To był lipiec 1945” – Grupa warsztatowa podczas montażu.
WaMa Film Festival 2018 .
Fot. Przemysław Skrzydło

10.10.2018 Olsztyn . Jerzy Hoffman “Struktura narracyjna filmu dokumentalnego”. WaMa Film Festival 2018 .
Fot. Przemysław Skrzydło

08.10.2018 Olsztyn . “To Był Lipiec 1945” warsztaty edukacji historycznej:
RESEARCH I DOKUMENTACJA z
Izą Pająk – WaMa Film Festival 2018 .
Fot. Przemysław Skrzydło

08.10.2018 Olsztyn . “To Był Lipiec 1945” warsztaty edukacji historycznej: wykład Teresy Kaczorowskiej i Waldemara Czechowskiego.
WaMa Film Festival 2018 .
Fot. Przemysław Skrzydło

08.10.2018 Olsztyn . “To Był Lipiec 1945” warsztaty edukacji historycznej: wykład Teresy Kaczorowskiej i Waldemara Czechowskiego.
WaMa Film Festival 2018 .
Fot. Przemysław Skrzydło