Polonia Libre – droga do wolności

Wielkimi krokami zbliża się wyjątkowy w historii Polski jubileusz. 11 listopada będziemy obchodzić 100lecie odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości! Z tej okazji Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II we współpracy z Pospolitym Ruszeniem Szlachty Ziemi Krakowskiej oraz ze Stowarzyszeniem Nowe Przestrzenie, serdecznie zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych z Małopolski i Podkarpacia do wzięcia udziału w wyjątkowym projekcie edukacyjnym realizowanym w ramach programu NIEPODLEGŁA.

Jeśli jesteście aktywni, chcecie poznać kulisy dynamicznego procesu odrodzenia Polski, ciekawi Was polityczne, prawne i gospodarcze tło wydarzeń lat 1918 – 1919 – Polonia Libre to projekt idealny dla Was! Za pomocą specjalnie przygotowanej gry symulacyjnej, przeniesiemy uczniów Waszej klasy w realia roku 1919 stawiając przed Wami wyzwanie uformowania Sejmu Ustawodawczego, który uchwali własną „Małą Konstytucję” oraz „Deklarację Niepodległości”. Najbardziej zaangażowani uczniowie będą mogli reprezentować klasę w obradach wojewódzkich – a podczas finału uczniowie zaprezentują efekty swojej pracy pokazując – jaką konstytucje i deklaracje udało im się wspólnie stworzyć.

Udział w projekcie Polonia Libre – droga do wolności jest bezpłatny i mogą w nim brać udział klasy szkół ponadpodstawowych województwa Małopolskiego i Podkarpackiego. Udział w projekcie obejmuje:

  1. Interaktywny wykład historyczno-prawny realizowany w klasie przez specjalnie przygotowanych prowadzących (trwający do 4 godzin lekcyjnych), połączony z kursem wystąpień publicznych i negocjacji – wrzesień/październik.
  2. Udział klasy w grze symulacyjnej (trwającej do 6h lekcyjnych), w której wszyscy uczniowie staną się parlamentarzystami Zgromadzenia Narodowego i podzieleni na frakcje, będą dążyć do wypracowania rozwiązań i kompromisów w zapisach Małej Konstytucji – wrzesień/październik.
  3. Udział 4 osobowej reprezentacji klasy w wojewódzkim etapie gry symulacyjnej (2 spotkania) – październik/listopad.
  4. Udział klasy w finale projektu 9 listopada podczas którego zostaną zaprezentowane: mała konstytucja oraz deklaracja niepodległości.

Polonia Libre ma na celu ukazanie najlepszych tradycji państwowotwórczych poprzez udział w interaktywnej grze klasowej, która odwzoruje proces formowania się pierwszych władz państwowych.

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY