Projekt „Historia kołem się toczy” zainaugurowany podczas Master Truck 2018

Trzy ciężarówki z naczepami, na których znajdują się wizerunki najważniejszych bohaterów i ilustracje wydarzeń ze stuletniej historii polskiej niepodległości, zostały zaprezentowane podczas zlotu Master Truck Show 2018. W ten sposób Inicjatywa Nasza Niepodległa zainaugurowała projekt „Historia kołem się toczy”, związany ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Celem przedsięwzięcia jest ukazanie i propagowanie fundamentów 100-lecia niepodległej ojczyzny. 

Podczas trzydniowej ekspozycji w dniach 20-22 lipca br. na zlocie w Nowej Wsi Polskiej koło Opola ciężarówki zobaczyło tysiące gości zlotu. Wielu fotografowało się na ich tle i interesowało zarówno genezą i ideą projektu, jak i samą Inicjatywą Nasza Niepodległa. Liczni właściciele firm transportowych i kierowcy, biorący udział w zlocie, wyrażali natomiast zainteresowanie przyłączeniem się do tego przedsięwzięcia. 

„Cieszymy się, że nasze ciężarówki wzbudziły takie zainteresowanie i pozytywne emocje” – mówi Rafał Bojanowski z Inicjatywy Nasza Niepodległa. Jak podkreśla, ideą projektu jest ukazanie tych momentów ze stuletniej historii, kiedy Polacy się jednoczyli i zdawali egzamin jako społeczeństwo obywatelskie. „Mamy nadzieję, że teraz wielu Polaków i Europejczyków będzie spotykać nasze ciężarówki na trasach w naszym kraju i w całej Europie, i w ten sposób przypomni sobie lub pozna fundamenty naszej niepodległości i historię ostatnich stu lat” – dodaje Bojanowski. 

Podczas Master Truck Show 2018 pokazane zostały trzy ciężarówki: jedna z postacią marszałka Józefa Piłsudzkiego i grafiką, nawiązującą do wydarzeń z 1918 roku, druga z wizerunkiem Jana Pawła II i ilustracjami przedstawiającymi mszę papieską na Placu Zwycięstwa w Warszawie w 1979 roku oraz trzecia, która nawiązuje do wyborów z 1989 roku; widnieją na niej także Tadeusz Mazowiecki i Władysław Bartoszewski. Na ciężarówkach znajdują się po polsku i po angielsku hasła „Nasza Niepodległa”, „Wolność jest w nas”i „Mądrość jest w nas”. 

Jak podkreśla Rafał Bojanowski, w przygotowaniu są kolejne ciężarówki, nawiązujące m.in. do II wojny światowej, Powstania Warszawskiego, strajków Sierpnia 1980, referendum akcesyjnego w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej czy polskiej dobroczynności. Będą na nich m.in. rotmistrz Witold Pilecki czy Lech Wałęsa. Docelowo planowanych jest 14 takich pojazdów.

Inicjatywa „Nasza Niepodległa” to przedsięwzięcie grupy organizacji pozarządowych, powołane na rzecz wspólnego podejmowania i promowania działań na rzecz uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to przestrzeń wymiany idei, wizji i doświadczeń między różnymi środowiskami. Inicjatywa propaguje i promuje wielkie i małe wydarzenia lokalne. Chcemy pokazywać to co się dzieje w lokalnych środowiskach, a przez to inspirować się wzajemnie i być razem, bo niepodległa Polska jest nasza, każdego z nas. 

INN tworzą: Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Klub Inteligencji Katolickiej Warszawa, Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego, Nidzicka Fundacja Rozwoju „Nida”, Ośrodek Karta, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży, Program Rozwoju Bibliotek, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Stowarzyszenie Rota, Pracownia Badań i Inspiracji Społecznych „Stocznia”, Szkoła Liderów oraz Fundacja „Szkoła z Klasą”.