„Spólnota” – spektakl jakich mało

Spektakl „Spólnota” to oryginalny pomysł na świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przyjrzenie się naszej historii z punktu widzenia zwyczajnego Polaka, którego w 1918 roku przepełniały wielkie emocje i nadzieje związane z odzyskaniem własnego państwa. Który swój patriotyzm i miłość do ojczyzny udowadniał nie poprzez przelaną krew, tylko przez swoją codzienną pracę. Pracę, której śladów trudno szukać w szkolnym podręczniku historii, zakurzonej i zapomnianej karcie naszej kultury.

Mowa o polskim ruchu spółdzielczym, którego odmiany w II Rzeczypospolitej napędzały polską gospodarkę i wprowadzały innowacyjne (nawet dzisiaj!) praktyki modernizmu społecznego. Grupa filmowa START, prace Janusza Korczaka, Franciszka Stefczyka, Stanisława Wojciechowskiego. „Szklane Domy” przy Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej czy Związek Spółdzielni Spożywców RP „Społem” to tylko niektóre z wielu przykładów praktycznego wykorzystania idei kooperatyzmu w Polsce.

Atmosferę tamtych lat pokazana zostanie z perspektywy najbliższej zwykłemu człowiekowi, czyli ulicy. Początek lipca 1928 roku, sam środek wielkiego święta — Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości. Ulice polskich miast wypełniały wtedy korowody grajków i spółdzielców przebranych za opakowania cukru, pieprzu, musztardy i innych produktów spożywczych które można było nabyć w sklepach „Społem”. Śpiewano spółdzielcze pieśni, odbywały się debaty, naukowe odczyty czy pokazy spektakli. Spółdzielczość, jak każda wielka idea, miała też swoich przeciwników, zarówno z lewej jaki i z prawej strony politycznej. Widzowie zostaną zaproszeni do wystawienia własnej oceny, do przyjrzenia się postawom które kierowały naszych przodków do zakładania spółdzielni i wspólnego odbudowywania Rzeczypospolitej.

Aby poznać perspektywę współczesnego widza, jeszcze przed rozpoczęciem prób  zespół zorganizował grę “Decyzja Spólnoty” dla wrocławskich seniorów i młodzieży. Podczas niej, po zapoznaniu się z 20 postaciami z XX-lecia międzywojennego,  widzowie mieli dokonać wyboru, kto jest potrzebny do stworzenia społeczeństwa. Ta niełatwa symulacja pozwoliła na poznanie ich opinii na temat wspólnoty, którą stanowiła dodatkową inspirację do pracy.

Premiera spektaklu odbędzie się 3 i 4 listopada o godz. 19:00 w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

Projekt można jeszcze wesprzeć na portalu wspieramkulturę.pl do czego bardzo serdecznie zachęcamy:

http://wspieramkulture.pl/projekt/1662-Stworz-Spolnote-Premiera-Teatru-Uklad-Formalny

Fundacja „Teatr Układ Formalny” to jeden z najszybciej rozwijających się teatrów niezależnych w kraju. Zespół stanowią absolwenci wrocławskich uczelni artystycznych, których połączyła nas idea, że teatr może stanowić narzędzie realnej zmiany, dialogu i działania.