„Ta, co nie zginęła” – 100-lecie niepodległości Polski

15 października odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej „Ta, co nie zginęła”. Stanowi ona element akcji edukacyjnej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie, mającej na celu budowanie wspólnoty, kształtowanie tożsamości narodowej oraz poczucia dumy z bycia Polakami.

Wystawa prezentuje dzieje narodu polskiego ze szczególnym uwzględnieniem ojców niepodległości w walce o odzyskanie wolności. Na wystawie zostały zaprezentowane zbiory PBW, wzbogacone o rodzinne pamiątki rodziny Babinetzów.
Po uroczystym otwarciu odbył się wykład dr hab. Krzysztofa Kaczmarskiego z rzeszowskiego Oddziału IPN  pt. Rola Romana Dmowskiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości” . Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat wydarzeń, które poprzedziły odzyskanie przez Polskę niepodległości po 100 latach niewoli.
W obchody niepodległości wpisuje się również konkurs zorganizowany przez PBW w Krośnie pt. „Moja Niepodległa”. Pani Dyrektor  Małgorzata Szybiak wręczyła nagrodę  główną Alicji Sajdak ze Szkoły Podstawowej w Krościenku Wyżnym. Laureatka przedstawiła prezentację multimedialną z własną refleksją nad historią Polski i jej drogami do niepodległości.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy, którą można zwiedzać w godzinach pracy Biblioteki do 16 listopada br.

Małgorzata Tajak