Zdobyli “Polskę Nieodległą”. Zbliża się finał nietypowej akcji na stulecie niepodległości Polski

Ponad stu wyczynów krajoznawczych na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości dokonali uczestnicy akcji “Polska Nieodległa”. Dwa kolejne już w najbliższy weekend. Uczestnicy wybiorą się m.in. na wyprawę do geodezyjnego środka Polski pod Kutnem.

Ponad sześćset osób z różnych rejonów Polski wzięło już udział w trwającej od maja akcji “Polska Nieodległa” (www.nieodlegla.pl), wymyślonej przez  Towarzystwo
Krajoznawcze Krajobraz. Organizacja znana dotychczas z  takich działań jak “Korona Warszawy” i “Grupa Kolarska Wigrak” tym razem zaproponowała nietypową formę obchodów stulecia niepodległości Polski. Formą uczczenia tej rocznicy miała być realizacja stu “wyczynów krajoznawczych”: mini-wypraw w nietypowe, ale ciekawe miejsca w Polsce.
Uczestnicy nie tylko podejmowali wyzwania związane z historią lub nazwą poszczególnych terenów, ale też zgłaszali swoje pomysły na kolejne działania. Wśród stu dwudziestu pięciu “wyczynów” znalazły się m.in. propozycje, aby odwiedzić jedno z miejsc widocznych na polskich banknotach, odkryć pomnik encyklopedii lub krainę z największa różnicą temperatur, przejść z Piątku do Soboty w krócej niż 24 godziny, czy umyć zęby w miejscowości Niemyje Ząbki. Inwencja uczestników akcji przerosła oczekiwania organizatorów.

– Chcieliśmyzwrócić uwagę na mniej popularne, być może czasem nieco peryferyjne lub nieoczywiste lokalizacje, które niekiedy są także świetnym pretekstem, aby choć na jeden dzień ruszyć się z domu – mówi Jan Wiśniewski z Towarzystwa Krajoznawczego “Krajobraz”. Wiele wyczynów krajoznawczych odnosiło się do bogatej, wielokulturowej przeszłości terenów dzisiejszej Polski. Do wyczynów takich należały m.in. wycieczka  szlakiem kirkutów, czyli cmentarzy żydowskich znajdujących się na terenie Tatr, czy podróż po zapomnianych punktach widokowych w Kotlinie Jeleniogórskiej. Ogromną popularnością cieszył się pomysł  jednego z honorowych ambasadorów akcji – znanego reportera i fotografa Filipa Springera, który zaproponował poszukiwanie i odwiedzanie “miejscowości widm”, czyli wsi lub miast, które zniknęły z mapy bądź zostały wymazane przez historię lub geologię.

W  przeddzień rocznicy, w sobotę 10 listopada 2018 r., Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz organizuje wyprawę finałową. Będzie to pieszo-kolejowa wycieczkę do
właściwego, geodezyjnego środka Polski, który został niedawno odkryty  dzięki ustaleniom Honorowego Południka Krakowskiego. Ów owiany legendą centroid całkowitego obszaru naszego kraju znajduje się ok. 5 km na południe od Kutna, w miejscowości Nowa Wieś. Wszyscy, którzy chcą przekonać się o jego istnieniu i
zatknąć tam polską flagę w przeddzień wielkiego święta mogą uczynić to podczas tej wyprawy. A ci, którym nie bardzo chce się opuszczać stolicę 12 listopada będą mogli udać się na spacer po…Tatrach. Bez wyjeżdżania i oglądania się na  pogodę. 12 listopada rusza wycieczka według trasy z Morskiego Oka na Rysy przez Zawrat, Kalatówki i Giewont.

Szczegółów akcji należy szukać tu:
https://www.facebook.com/events/611464272601901/
https://www.facebook.com/events/489571178209824/
i na facebookowej stronie Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz

Akcję “Polska Nieodległa” wsparli: przyrodnik Adam Wajrak; reporterzy i pisarze: Filip Springer, Stanisław Łubieński, Adam Robiński i Witold Szabłowski; podróżnik Łukasz Supergan, artystka Cecylia Malik i aktywistka Anna Alboth. Projekt finansowany jest ze środków Programu Niepodległa oraz Fundacji Grupy
PKP.

#wyczyn18
Skompletuj 5 Wólek
Miejscowości o nazwie Wólka jest w Polsce ponad 60. Takich, które “Wólkę” mają w swojej nazwie (np. Wólka Chrypska, Wólka Babska, Wólka Twarogowa lub Wólka Cycowska) – blisko  300. Wybierz i odwiedź pięć dowolnych!

#wyczyn66
Zmocz stopę w Pojezierzu Ursynowskim
Nie każdy wie o tym, że na warszawskim Ursynowie jest co najmniej 21 zbiorników wodnych. Z hydrologicznego punktu widzenia teren ten, choć mocno zurbanizowany, kwalifikuje się do określenia pojezierze. Wyrusz w trasę po Ursynowskich stawach i jeziorkach! Odkryj skąd nazwy wzięły Jeziorki czy Moczydło. Zmocz stopę w każdym ursynowskim zbiorniku i zalicz zapomniane pojezierze. Propozycję tego wyczynu zgłosił Jakub Oficjalski.